Petra – jordański zabytek, który musisz zobaczyć

W planie każdej podróży do Jordanii powinna znaleźć się Petra. Jest to wykute w skale miasto Nabatejczyków, którego rozkwit datuje się na czasy antyczne, a dokładniej na okres od III w. p.n.e. do I w. n.e. Słynie ono z wielu skalnych budowli, które swoim wykonaniem zachwycają nawet tych podróżników, którzy wiele już widzieli.

Do Petry prowadzi jedna droga – droga przez wąski wąwóz Siq (można pokonać ją pieszo). Na ścianach wąwozu podziwiać można kapliczki, wykute w skałach płaskorzeźby czy pozostałości po systemach doprowadzających wodę do miasta. Po przejściu wąwozem oczom ukaże się jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków skalnego miasta czyli Skarbiec Faraona (Al-Chazna). Warto udać się też w głąb Petry, gdzie podziwiać można takie budowle jak Klasztor (Ad-Dajr), Wielka Świątynia, teatr, liczne grobowce czy pałace. To miejsce z pewnością Cię zachwyci.

Jordania dla aktywnych

Zwiedzanie świata ma różne oblicza. Część z podróżujących ceni sobie możliwość odpoczynku, inni lubią wyprawy kulinarne, jeszcze kolejni chcą odkrywać świat przez poznawanie zwyczajów i kultury krajów. Są też podróżnicy, którzy uwielbiają aktywne wyprawy w takcie których chcą być niemalże cały czas w ruchu.
Każdy wielbiciel aktywnego spędzania czasu powinien udać się do Jordanii. Kraj ten oferuje mnóstwo możliwości z których warto skorzystać. Niezapomnianym doświadczeniem może być wizyta w rezerwacie Wadi Mujib. Odbyć tam można wyjątkowy trekking po wodnistych ciekach. Warto odwiedzić też rezerwat Dana czy zdecydować się na całodzienne zwiedzanie Petry czyli imponujących ruin wykutego w skale miasta. Piesza wędrówka po tak rozległym obszarze na pewno zadowoli każdego miłośnika aktywności. Jordania to też dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Marzysz o wyjeździe na Bliski Wschód? Zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Globzon Travel, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie:

Kilka słów o jordańskiej gościnności

Jordania – niewielki kraj leżący na Bliskim Wschodzie. Każdy, kto odwiedził to państwo wspomina imponujące zabytki, zapierające dech w piersiach scenerie, pyszną kuchnię oraz niesamowitą, autentyczną gościnność. I rzeczywiście – tym ostatnim słowem zdecydowanie można opisać wielu lokalnych mieszkańców. Jordańczycy są serdeczni i otwarci. Goszczą przyjezdnych, dzielą się opowieściami i przygotowują swoje przysmaki, które zaspokoją podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Swoją gościnność wyrażają również poprzez serwowane napojów takich jak kawa i herbata (przygotowywanie tych trunków jest w Jordanii traktowane niemalże jako rytuał, dlatego podróżując po Jordanii możemy być pewni, że niejednokrotnie będziemy mieli okazję spróbować pysznej herbaty czy aromatycznej kawy z kardamonem). Gościnność w takim wydaniu z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo i sprawi, że będziemy chcieli wielokrotnie do Jordanii wracać.

Marzysz o wyjeździe na Bliski Wschód? Zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Globzon Travel, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie:

Jordania – kraj, w którym odnajdzie się każdy podróżnik

Jordania to jeden z najpiękniejszych krajów Bliskiego Wschodu. Zachwyca atmosferą, gościnnością i bajkowymi widokami. To niewielkie państwo, które na swoim obszarze skrywa niesamowite perełki, dlatego każdy podróżnik znajdzie tutaj coś dla siebie. Odnajdą się tutaj wielbiciele zabytków, którzy uwielbiają podróże pełne odniesień do historii danego kraju. Dobrze czuć będą się tutaj też Ci, którzy cenią sobie widoki i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jordania jest też wymarzonym krajem dla wielbicieli pustynnych widoków (noc spędzona na pustyni jest niesamowitym doświadczeniem!) oraz tych, którzy po prostu chcą odpocząć. To kraj idealny też dla wielbicieli aromatycznej kuchni – jordańskie przysmaki zaspokoją podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. To co, ruszasz z nami do tego bajkowego kraju?

Marzysz o wyjeździe na Bliski Wschód? Zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Globzon Travel, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie:

Jordania – kilka słów o zasadach dotyczących ubioru

Jordania to jeden z najpiękniejszych krajów Bliskiego Wschodu. Zachwyca swoimi zabytkami, imponującą pustynią, gwarnymi miastami i wyśmienitą kuchnią. Stolicą tego kraju jest Amman, walutą dinar jordański, a najczęściej wyznawaną religią islam. Religia ta określa pewne zasady dotyczące nie tylko zachowania, ale i ubioru, dlatego z pewnością warto się do nich dostosować.

Kobiety zamieszkujące Jordanię w większości zakrywają swoje ciało, jednak warto wiedzieć, że zasady z tym związane nie są tak restrykcyjne jak te, które panują np. w Arabii Saudyjskiej, gdzie kobiety okrywają się niemalże od stóp do głów. My, jako przyjeżdżający, nie musimy zakrywać swojego ciała na co dzień – wystarczy, abyśmy unikali nadmiernego roznegliżowania. Co więcej, Panie nie muszą też zakrywać włosów spacerując np. po mieście. Nieco inaczej wygląda to przy wchodzeniu do miejsc świętych – tutaj zarówno Panie, jak i Panowie z szacunku do panujących zasad powinni się okrywać (Paniom mogą przydać się np. dwie duże chusty, a Panom spodnie za kolano).

Marzysz o wyjeździe na Bliski Wschód? Zapoznaj się z licznymi ofertami wyjazdów do Jordanii biura podróży Globzon Travel, a z pewnością znajdziesz tutaj coś dla siebie:

Których miejsc w Jordanii nie możesz przegapić?

Jordania – orientalny kraj Bliskiego Wschodu. Kraj, który zachwyca imponującymi zabytkami, przepyszną kuchnią, gościnnością mieszkańców, pustynią i miejscem w którym można „pochodzić po wodzie”. W trakcie wyprawy nie można przegapić wizyty w Ammanie czyli stolicy Jordanii. Na uwagę zasługuje też Petra czyli wykute w skałach miasto (imponujące świątynie, grobowce czy budowle zachwycają!) oraz Akaba, gdzie można zrelaksować się przy szumie fal. Koniecznie trzeba też zobaczyć rezerwat Wadi Mujib, gdzie odbyć można trekking po wodnistych ciekach. Nad głowami spacerujących rozpościerają się strzeliste ściany kanionu, a pomiędzy nogami przepływać będzie woda. Takiej formy trekkingu nie sposób doświadczyć wszędzie, dlatego z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie. Po każdej z wycieczek trzeba spróbować też jordańskich specjałów, gdyż zaspokoją one podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Chcesz odwiedzić jeden z najpiękniejszych krajów Bliskiego Wschodu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Globzon Travel:

Kuchnia jordańska – czym się charakteryzuje?

Jordańska kuchnia jest zaskakująca, bo pełna jest wpływów kuchni tureckiej oraz arabskiej. Jordańczycy spożywają posiłki nie tylko po to, by zaspokoić podstawową potrzebę jaką jest głód. Przygotowywanie dań i ich jedzenie jest tu raczej rytuałem, swoistym celebrowaniem, dlatego nie powinniśmy się dziwić temu w taki sposób ono przebiega.

Musimy pamiętać o tym, że w Jordanii zwykle jada się na początek przystawkę (są to najczęściej sałatki, pasty lub pierożki). Następnie czas na danie główne: każdy znajdzie coś dla siebie, bo dania są zarówno mięsne jak i bezmięsne. Wśród najpopularniejszych smakołyków króluje kofte (grillowane kiełbaski), maqlubba (ryż z podsmażonym mięsem i pomidorami) czy falafel (pyszne kulki z ciecierzycy). Na koniec czas rzecz jasna na deser podawany z aromatyczną kawą z kardamonem. Wśród słodkości prym wiodą różnego rodzaju baklawy, którym nie sposób się oprzeć.

Chcesz spróbować specjałów jordańskiej kuchni? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Globzon Travel:

3 dobre powody, by odwiedzić Jordanię

Wyprawa do Jordanii jest marzeniem niejednego podróżnika. Nic w tym dziwnego, bo Jordania nazywana bajkowym krajem Orientu zachwyca. Dodatkowo, jest to kraj niezwykle bezpieczny i przyjazny turystom. Co wyróżnia więc Jordanię i sprawia, że chociaż raz w życiu powinno się ją odwiedzić?

  • jordańskie zabytki – nie sposób na palcach jednej ręki zliczyć wszystkich wspaniałych miejsc, z których słynie Jordania (ba! być może nie wystarczy i palców w dwóch rękach!). Na uwagę zasługuje oczywiście niesamowita Petra czyli miasto wykute w skale czy Amman (stolica ze wspaniałym teatrem rzymskim czy cytadelą)
  • pustynia (wąwóz) Wadi Rum –  jeden z najpiękniejszych krajobrazów pustynnych na świecie, to właśnie tam można spędzić niezapomnianą noc w namiotach pod niebem pełnym gwiazd i godzinami wpatrywać się w ogromne wydmy
  • jordańska kuchnia i gościnność – oprócz tego, że mieszkańcy Jordanii są niezwykle przyjaźnie nastawieni, to goszcząc przyjezdnych starają się pokazać im wszystko, co najlepsze w ich tradycyjnej kuchni, koniecznie trzeba spróbować pysznych dań głównych i słodkich deserów

Te powody (i wiele, wiele innych) sprawiają, że wyprawa do Jordanii powinna znaleźć się na liście wypraw każdego, kto marzy o przygodzie, która pozostanie w jego pamięci do końca życia.

Marzysz o niezapomnianej podróży do Jordanii nazywanej bajkowym krajem Orientu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel:

Jakiego koloru są budowle jordańskiej Petry?

Petra to słynne jordańskie miasto wykute w skale, będące dziedzictwem starożytnego plemienia Nabetajczyków. Wybudowali oni liczne świątynie, grobowce, amfiteatr czy skarbce. Wielu jednak dręczy to w jakim kolorze są owe budowle? Dla jednych są one różowe, dla innych czerwone, a dla jeszcze innych ich barwa jest piaskowo-różowa.

I z każdą z tych osób nie sposób się nie zgodzić, ponieważ budowle Petry zmieniają swój kolor w zależności od oświetlenia. Jest to tak wyjątkowe i niespotykane, że sami Nabetajczycy określali tą barwę mianem Rqm (Rakmu), co oznacza „wielobarwny”.

Chcesz zobaczyć Petrę – słynne miasto wykute w skale? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Globzon Travel: